Proměna

16 Dub 2019

Slow, slow, quick, quick… SLOW FASHION

Svět fashion – módy je vnímán jako povrchní záležitost, svět žijící sezónními trendy, nedosažitelně drahými modely od světově známých návrhářů, vyhublými modelkami a konzumním způsobem života. Diktuje vám, jak se máte oblékat a líčit, bez ohledu na to, jaké jste a co se právě vám líbí, rychle si koupit módní kousek, jednu sezónu nosit a… pak vyhodit, protože trendy další sezóny jsou naprosto odlišné a vaše nově koupené kalhoty nebo svetřík, jsou po jedné sezóně passe. Utrácíte spousty peněz, skříně máte plné, ale nemáte nic na sebe? Co teď? Rychle?!

Naopak! Pomalu… pomalá móda – slow fashion je odpověď pro ženy, které chtějí být stylové, krásné, cítit se atraktivně a stále „in“.

Nejdůležitější pravidlo slow fashion – kupujte méně oblečení, ale v nejlepší kvalitě. Pořiďte si do šatníku pár základních kousků, které budete nosit nejčastěji a které se dají dobře kombinovat s ostatními. Nejlépe ve vašem stylu. Jste-li elegantní dáma, měla byste v šatníku mít kvalitní pouzdrovou sukni. Romantička šaty s detailem krajky nebo volány. Sportovní žena kvalitní kalhoty a ekožena oversize tuniku. Základní kousky by měly být ve velmi dobré kvalitě, jelikož je budete chtít nosit několik let, nešetřete na nich, mnohokrát se vám to vyplatí. Všímejte si složení materiálu, propracovanosti i nadčasovosti střihu. Možná své oblíbené modely budete chtít nosit „na věky“.

Zajímejte se také o to, kde byly materiály vyrobeny a kdo vaše oblečení ušil, podporujte lokální tvůrce a trh, ne nadnárodní firmy, šijící v chudých zemích za krutých podmínek.

Že na drahé kousky nemáte dost peněz? Znáte větu: „Nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné věci?“ Základní kousky ve vysoké kvalitě stojí více pouze na začátku. Jako byste do oblečení, nebo spíše do sebe investovaly. Budete je nosit tak často a tak rády, že se vám ve finále neuvěřitelně vyplatí. Říká vám něco pojem „cost-per-wear“ (cena za jedno nošení)? Jestliže si koupíte levný svetřík v řetězci za 399Kč, v trendy barvě, která vám třeba ani nesluší, ale právě se nosí, oblečete si ho pravděpodobně celkem 10X. Pak se buď sepere, žmolkuje nebo prostě barva vyjde z módy. Jedno nošení svetříku vás stálo 39Kč. Ale když si pořídíte svetřík z kašmíru nebo merino vlny, v barvě, která vám sluší (nebo v klasické šedé či černé), za 3000Kč, budete ho nosit mnoho let a každou nadcházející chladnou sezónu se na něj dokonce budete těšit! Pokud si ho obléknete 40x od podzimu do jara (a to vám garantuji, že obléknete), a svetřík vám vydrží minimálně 6 let, stojí vás jedno nošení 12Kč. A ten pocit luxusního materiálu na těle… ten je přímo k nezaplacení. Budete se cítit jako hýčkané, draze oblékané ženy, které znají svoji cenu.

Pomalá móda je zodpovědnost vůči sobě a své peněžence, ale v neposlední řadě vůči svému životnímu prostředí a společnosti. Pomalá móda není o tom, že si přestanete kupovat nové oblečení, sledovat svět módy a stanete se nudnou šedou myší. Naopak! Najdete samy sebe, svůj styl, sebevědomí a vykvetete do jedinečné krásy.

LADA fashion je srozumitelná, funkční a etická móda. Vyrábíme na principu pomalé módy a nízké CPW (ceny za jedno nošení). Používáme lokálně vyráběné materiály a jsme jedineční využíváním nanotechnologií. Modely pro vás šijí naše švadleny. Nadšeně dáváme oděvu rovnováhu mezi nejnovějšími technologiemi a tradičním řemeslem.

www.ladavyvialova.cz