Proměna

25 Čvn 2019

Jehla a nit

Pracownia Krawiecka (Krejčovský ateliér) Renaty Weber je již řadu let známá a nepřehlédnutelná značka nejen na těšínském trhu. Její dosah je přitom mnohem větší než jedno město a překračuje i státní hranici. Renata svou značku buduje již od roku 1993, kdy se na ulici Sejmowa v Cieszyně otevřely brány elegantně a vkusně vybaveného ateliéru.
Sama o sobě říká: „Navrhuji a šiji odjakživa. Od roku 1993 mám vlastní krejčovskou dílnu, ve které oblékám již třetí generaci žen. Práce je mým koníčkem, svou práci miluji. Netrávím čas jen mezi čtyřmi stěnami pracovny – módní mola, fashion eventy a fotografování s modelkami neodmyslitelně patří k mé práci. Šití na míru je úzce spjato s výběrem vhodné látky k určitému stylu, výběrem doplňků vzhledem k celku, a hlavně v preciznosti zpracování. Pak je každý můj model výjimečný. Nejdůležitější je však dokonalé sladění s člověkem, pro kterého je model vytvářen – s charakterem, stylem a typem postavy.”

Podnikavá žena, jež řadu let cvičeným okem profesionálky dohlíží na styl svých klientek. Autorka kurzů šití pro dospělé i děti. Aktivně se účastní mnoha různých společenských a kulturních akcí. Společně s Bibi Weber, vizážistkou a stylistkou z Pracowni Wizażu, zajišťují komplexní poradenství a proměny svým klientkám. Energicky a s citem pomáhají všem ženám, které po změně touží. A protože žen, které hledají odpovědi na podobné otázky, je mnoho, vznikl projekt Zralá Žena, projekt, který má ženám dodat odvahu vyjadřovat sebe, svoji krásu a emoce, pomoci jim se zdánlivě nejjednodušší záležitostí na světě – pečovat o sebe. Zní to jednoduše, ale často to může být pro ženu ta nejtěžší věc, najít v koloběhu každodenních povinností dostatek energie a času jen pro sebe, bez povzbuzení a pomoci druhých to často není proveditelné. Projekt Zralá žena je tím povzbuzením a pomocnou rukou, kterou podávají Ženy – Ženám.

Takto o Renatě mluví její nejbližší spolupracovnice a finalistky projektu:

„Říká se o ní, že je to „tvrdá ženská“ a rozhodně je na tom něco pravdy. Je to silná žena, která důsledně realizuje své plány. Je to ale zároveň citlivý člověk, pro nějž je dobro ostatních, obzvláště žen, obrovsky důležité. Projekt Zralá žena vznikl proto, že se paní Renata každý den během své práce setkává se spoustou žen, které si nevěří navzdory tomu, že jsou krásné a chytré. Chtěla jim proto ukázat, že mají právo o sebe pečovat, a – což je neméně důležité – že v tomto úsilí mohou počítat s pomocí jiných žen. Koordinovat projekt, který se postupně, když se v okolí rozneslo, co obnáší, rozrostl na účast celkem 36 firem, nebylo vůbec jednoduché. Následovala řada měsíců naplněných plánováním, telefonáty a schůzkami. Konečný výsledek stál nicméně zato. Tak obdivuhodná proměna a závěrečný galavečer za účasti 200 lidí by totiž neproběhly bez Renaty –  její odhodlanosti, píle a velkého srdce, otevřenému všem ženám.”

„Organizatorka projektu Zralá žena a majitelka šicí dílny, která působí v Těšíně již 25 let a zkrášluje ženy v každém věku. Kreativní perfekcionistka, která dbá o každý detail šitého projektu – od výběru vysoce kvalitní látky přes přizpůsobení střihu postavě a povaze klientky. Její práce zanechává v ženách emoci, že jsou krásné. Finalistky si užily šití šatů, v kterých se cítí jako princezny a splnily si svůj sen.”

„Renia to umělkyně, která se na svět dívá prizmatem svých módních kreací. Jak se na správnou umělkyni sluší a patří, je hodně bláznivá a zapálená do toho, k čemu se odhodlala. Projekt Proměny se skládá z hromady částí, materiálů, emocí, plánů, úkolů a dohledu nad tím vším. Zcela jistě si zprvu nepřipouštěla, kolik bude s jejím „duchovním dítětem“ a naší náladovostí práce… ale tak to bylo asi i lepší. Renia je ohromně činorodý člověk, vždy se srdečným úsměvem na tváři dokáže člověka podpořit a svým zkušeným okem „rozehřát před bojem“, když člověku leckdy dochází síla či chuť. Pomáhala nám, podporovala nás, nevzdávala se. Tento projekt se stal zárodkem řady znamenitých kontaktů, známostí a užitečných aktivit. Renatě přeju sílu a energii při vedení „babského workshopu“ i nových uměleckých projektů ve společnosti tak sympatických „čarodějek“, jaké jsme nyní měli příležitost poznat.”

Pracownia Krawiecka Renaty Weber

ul. Sejmowa 10, 43-400 Cieszyn

www.krawiectwoweber.pl

pracownia@weber.com.pl