Proměna

04 Úno 2019

Marie Dordová

Když jsem na Facebooku uviděla informace k projektu „Zralá Žena”, okamžitě jsem se přihlásila. Já, obyčejná žena z Karviné, zaměstnaná na dráze, jsem byla jako v tranzu – jakoby se stalo něco, na co jsem už dlouho čekala. Až později jsem se začala sama sebe ptát, proč jsem to vlastně udělala? V myšlenkách jsem se vrátila do svého dětství.

Jako malá holčička jsem se stále snažila otci dokázat, že i když nejsem kluk, stojím za jeho pozornost. Tato nenaplněná touha po navázání vztahu ve mně zakořenila. Neustále jsem hledala pozornost a lásku. Abych obojí získala, snažila jsem se být neustále všem nápomocná, přátelé věděli, že mne kdykoliv můžou o cokoliv požádat a já jim splním každé přání. Chtěla jsem být užitečná, abych si zasloužila jejich lásku, pozornost a úctu.

Úplně stejně jsem se snažila v manželství, ale to se nakonec rozpadlo. Společně s manželem odešlo z mého života mnoho přátel. Zůstala jsem sama s dcerkou, ale nevzdala jsem se, jsem zvyklá si poradit s každou situací a životní výzvou. Dokážu si poradit s pilou, vrtačkou, zvládnu stavební práce, upeču dorty a jiné dobroty pro lidičky, které mám ráda, těší mne ruční práce, vymýšlím a vyrábím originální dárky. Ale nedaří se mi v jedné, pro mne velice důležité, oblasti – bytí ženou. Uvědomila jsem si to ve chvíli, kdy jsem si chtěla koupit obyčejnou čepici, a neuměla jsem si ji vybrat. Nejsem spokojená s tím, jak vypadám, nevím, jak se udělat krásnější, protože jsem to prostě nikdy nedělala. Vždy pro mne byli důležitější ostatní lidé a jejich potřeby.

Chtěla bych to změnit. Už vím, že nebudu šťastná, dokud se nezačnu konečně mít ráda a nepostavím sebe na první místo. Ale je těžké se to po tolika letech naučit, i když v hloubi duše vím, že si to zasloužím. Uvědomuji si také, že musím v životě změnit spoustu věcí. Před nedávnem jsem přestala kouřit, ale vím, že je to málo. Teď, když se mohu zúčastnit projektu Zralá Žena, jsem si jistá, že dostanu tu správnou podporu a pomoc k uskutečnění velkých změn v mém životě. Takových, na které jsem už dlouho čekala.