Téma dítěte a klasické četby je stále aktuálnější. Jak je na tom vaše dítě?



Bohužel se můžeme potkávat s tím, že se poměrně dost často dostávají děti nejen do nechuti, ale doslova do stoprocentní oponentury vůči klasické četbě. Přesto všechno jsou ale moderní děti stále více připoutání k displeji než ke klasické četbě.

Otázkou je, zdali je to ale správně? Dokáže vám internetová četba dát stejnou zásobu a rozhled jako klasická kniha? Nejen na to, ale ještě mnohem hlouběji, se podíváme právě dnes.

Problémy s četbou z displeje

Jenže samotná četba z displeje bohužel nedokáže nahradit tu nejklasičtější četbu z papíru, kterou známe moc dobře. Problémem totiž není jenom samotné množství vedlejších aktivit, ale především zcela odlišné vjemy pro tělo dítěte, které tak na něco reaguje mnohem příjemněji a jinde se zase začne ztrácet. Porozumění textu je tak vždy nejlepší učit z papíru.

Využít můžete toho, že knižní databáze obsahuje velké množství dnes už více či méně úspěšně zfilmovaných knih. To může být velkou motivací pro dítě, aby otevřelo právě tuto konkrétní knihu.

Jako první je potřeba vzbudit zájem

Otázkou ale je, jakým způsobem bychom mohli proti podobným moresům vystupovat. Spousta lidí udělá velkou chybu v tom, že začne knihu brát jako vyjednávací nástroj k zákazům, čímž automaticky buduje ještě horší vztah k četbě u dítěte.

Nejlepší možností je právě to, co jsme již jednou nastínili. Najděte s dítětem něco, co by jej mohlo bavit. Přitom neberte v potaz jen ty nejlépe hodnocené knihy, které nejsou zfilmované či využité pro hru. Pro děti naopak může být dobrou motivací pokus o rozšíření světa, což kniha vždy proti filmu dokáže.

Jděte po nejoblíbenějších žánrech

Ohromnou hloupostí od velkého množství rodičů je přístup k výběru knih podle žánru. Většinou se snaží vybrat takovou, která patří do světové beletrie a mnohé další. Jenže dětem to jen udělá další nevoli k četbě. Namísto toho vybírejte nejčtenější knihy od žánrů, které mohou být dětem blízké. U dívek to tak může být například romantická tvorba, u kluků pak spíše science fiction a další. Vše je jenom o tom najít to správné a následně vybudovat vztah k četbě.