Proč sníme? 7 teorií snů



Existuje několik teorií o tom, proč lidé sní, ale neexistuje žádné vědecké vysvětlení funkce snů. Přečtěte si o různých teoriích snů a o tom, jak si své sny udržet.

Sny jsou obrazy, emoce nebo pocity, které mozek produkuje během spánku. Zatímco snění může nastat během jakékoli fáze spánkového cyklu , spánek s rychlým pohybem očí (také známý jako REM spánek ) produkuje nejpamátnější a nejživější sny. Existuje mnoho typů snů , včetně léčivých, prorockých, opakujících se, lucidních a nočních můr. Můžete mít více snů na jednu spánkovou relaci, která může trvat pouhých deset sekund a až čtyřicet pět minut.

„Sny jsou vizuální. Jsou plné motorické aktivity. Máme tendenci dělat věci. Jsou plné minulých autobiografických vzpomínek? Ano, velmi často. Jsou sny někdy emocionální? Mohou být, velmi. Jsou sny iracionální, nelogické nebo bizarní? Ano moc. A tak nám věda o mozku poskytla první neurální důkaz pro popis způsobu, jakým zažíváme tuto nejpodivnější ze všech věcí zvanou stav snění.“ — Matthew Walker

7 teorií snů

Neexistuje jasné vědecké vysvětlení funkce snů, ale existuje řada teorií. Expert na spánek Matthew Walker říká: „Původ snů nebo víra v to, odkud sny pocházejí, má velmi bohatou historii a minulost.“ Studium snů je rozsáhlou a rostoucí oblastí vědeckého bádání a teorie se stále objevují z neurověd, psychologie, psychiatrie a kognitivní vědy. Některé pozoruhodné příklady teorií snů zahrnují:

1. Emocionální zpracování : Jedna z teorií říká, že lidé sní o zpracování emocí. Sny mohou být často emocionálně nabité a díky snění mohou lidé překonat emocionální výzvy a lépe se připravit na obtíže každodenního života.

2. Pomoc při učení : Někteří vědci tvrdí, že účelem snů je naučit se nové dovednosti a zlepšit schopnosti řešení problémů . Když se člověk soustředí na učení nové dovednosti nebo na řešení náročného problému, může snít o činnosti, která mu pomůže dokončit úkol.

3. Konsolidace paměti : Další teorie snu tvrdí, že sny jsou nápomocné při vytváření nových vzpomínek. Zatímco přesný mechanismus zůstává záhadný, někteří odborníci na spánek věří, že snění ve fázi REM pomáhá mozku konsolidovat krátkodobé vzpomínky a ukládat je jako dlouhodobé vzpomínky.

4. Mentální organizace : Někteří odborníci na spánek věří, že snění je způsob, jak organizovat mentální prostor. Během spánku mysl člověka prosévá senzorická data, s nimiž se setkala, když byl vzhůru, a tam, kde je to nutné, vytváří důležitá nervová spojení a upravuje cizí informace.

5. Komunikace z jiného světa : Mnoho náboženských tradic tvrdí, že sny jsou způsobem, jak se spojit s jinými světy nebo dimenzemi. Mnozí věří, že vysněná setkání s blízkými zesnulými mají velký význam. „Ve starověkých římských a řeckých dobách věřili, že naše sny nám byly darovány z výšin, z nebes, od konkrétních bohů,“ říká Matthew. „A pak jiné kultury, například kultury východní Asie, věřily, že sny přicházejí odněkud z naší duše, možná odněkud z našeho těla.“

6. Náhodný hluk : Někteří vědci věří, že sny nemají žádný konkrétní účel a jsou vedlejším produktem aktivního mozku. Tato náhodná mozková aktivita nemusí mít žádný jiný zvláštní účel.

7. Nevědomé touhy : Teorie rakouského psychoterapeuta Sigmunda Freuda předpokládá, že sny jsou vyjádřením tužeb nevědomé mysli. Pokud lidé nemohou ve svém bdělém životě vyjádřit touhy, nevědomá mysl je může během spánku uzákonit jako fantazie. „[Freud] vytvořil určitým způsobem vědu o snění vědu o mozku [nebo] neurovědu,“ říká Matthew. „Protože to byl Freud, kdo navrhl, že naše sny pocházejí tak trochu v mysli každého z nás. To bylo úložiště snů.“

6 typů snů

Lidé mohou mít několik typů snů. I když jsou možnosti neomezené, některé běžné kategorie zahrnují:

1. Sny o létání : Mnoho lidí sní o tom, že mohou létat. Tyto sny jsou často příjemné a dokonce euforické. Snílci si mohou tyto sny spojovat s pocity svobody, nebojácnosti a posílení.

2. Lucidní sny : Spící si uvědomí, že sní, když je ve stavu lucidního snění, a může si ve snu udržet určitou kontrolu nad svým tělem a myšlenkami.

3. Noční můry : Jsou to sny vyvolávající strach. V tomto případě může být snový stav způsob, jakým mozek zpracovává každodenní stresory. Mezi běžné příčiny nočních můr nebo špatných snů patří špatné stravovací návyky, traumatické události, nemoc, nedostatek spánku , poruchy spánku nebo léky.

4. Prorocké sny : V prorockých snech lidé vidí, že se budoucí události stanou dříve, než se stanou ve skutečném životě. Někteří věří, že tyto sny znamenají, že člověk předpověděl budoucnost, zatímco jiní věří, že prorocké sny jsou podvědomím, které vás připravuje na pravděpodobný výsledek.

5. Opakující se sny : Jedná se o sny, které člověk opakovaně zažívá během spánkové relace nebo několika spánkových relací. Opakující se sny obsahují stejné nebo podobné představy a pocity v předchozích událostech a mohou se také objevit jako opakující se noční můry. Různé teorie naznačují, že opakující se sny jsou výsledkem vyhýbání se riziku, internalizovaných strachů nebo jiných nevyřešených problémů.

6. Stresové sny : Dalším běžným fenoménem ve snech je stres. I když to nejsou vyloženě noční můry, stresové sny jsou často napjaté a nepříjemné. Mnoho lidí uvádí obsah snů, který zahrnuje testy, na které nejsou připraveni, nebo jiné situace, které jsou matoucí nebo obtížné.

Jak si pamatovat sny

Každý sní v noci, ale jen málo lidí si své sny pamatuje. Zvažte následující tipy, jak si připomenout své sny:

  • Vytvořte si dobrý spánkový režim . Pravidelný čas před spaním a vstávání je dobrý způsob, jak praktikovat zdravou spánkovou hygienu , která vám může pomoci vybavit si vaše sny.
  • Zaměřte se na zapamatování hned po probuzení . Vzpomínka na sen rychle mizí, takže si sny s největší pravděpodobností vybavíte hned po probuzení.
  • Veďte si deník snů . Zaznamenáním svých spánkových příběhů do deníku snů si vybudujete zvyk připomínat si své sny častěji. Když si budete zapisovat podrobnosti o svých snech, můžete svou schopnost zapamatovat si ještě více posílit.
  • Probuďte se jemně . Pokud se náhle probudíte, pravděpodobně upadnete do svého bdělého stavu mysli a všechny útržky, které by mohly zůstat z vašich snů, se rychle rozptýlí. Zkuste použít budík, který má jemné zvuky. Jemná, nízko hlasitá hudba nebo hlasy mohou také pomoci při hladším přechodu do bdělého života, což usnadňuje vybavování snů.