Sexuální intimita: Jak vybudovat sexuálně intimní vztahMnoho romantických vztahů závisí na zdravém sexuálním životě. Přečtěte si o důležitosti emocionální blízkosti v ložnici a o tom, jak mohou páry podporovat sexuální intimitu.

Co je sexuální intimita?

Sexuální intimita je spojení mezi sexuálními partnery, které se opírá o současnou fyzickou přitažlivost a emocionální zranitelnost . Fyzický akt sexu může být stimulující, ale hlubší pocity, důvěra a péče podporují sexuální chemii v intimních vztazích. Budování sexuální intimity prostřednictvím emocionálního spojení může vést k uspokojivějším sexuálním zážitkům. Sexuální, emocionální , zkušenostní, intelektuální a fyzická intimita přispívají ke zdravým a trvalým vztahům.

Sexuálně intimní vs. sexuálně odpojené vztahy

Sexuálně intimní a sexuálně odpojené vztahy mohou zahrnovat fyzický kontakt i genitální stimulaci, ale emocionálně se liší. Sexuální intimita pochází z pozitivního místa: štědrost mezi sexuálními partnery a touha po vzájemném potěšení. Sexuální intimita vyžaduje zranitelnost, riskování a důvěru.

Sexuálně odpojení partneři mezitím mohou mít sex, ale zápasí s důvěrou a jinými formami intimity, jako je nesexuální fyzický dotek nebo emocionální intimita. V odpojených vztazích chtějí partneři zažít sexuální potěšení, ale sex se často stává více zkaženým a méně intenzivním. To se může stát dlouhodobým vztahům nebo manželským párům, které nepracují na okořenění svého sexuálního života. Někdy páry bez intimity přestanou mít sex úplně, což může vyvolat zášť.

Role intimity ve vztazích a celkovém zdraví

Intimita vyžaduje, aby partneři byli vůči sobě otevření a zranitelní. Sexuální intimita je nedílnou součástí každého sexuálního vztahu. Pokud svému partnerovi nemůžete důvěřovat, nebudete si moci plně užívat. Uzavření se může ztížit navazování spojení a tato izolace může mít dopad na vaše duševní zdraví.

Procvičujte si intimitu podle svých podmínek. Existuje mnoho druhů intimity a ne každý potřebuje při budování vazeb vést ze sexuality. Intelektuální, zkušenostní, emocionální a duchovní intimita jsou další formy intimity, které podporují zdravé vztahy.

4 Výhody sexuální intimity

Budování sexuální intimity může mít několik výhod pro fyzické a duševní zdraví. Zvažte následující výhody:

1. Konektivita : Sexuální intimita sbližuje dva lidi prostřednictvím komunikace a porozumění. Hluboké citové vazby mohou vést k lepšímu sexu. Emocionální propojenost je důležitým faktorem pro sexuální aktivitu zahrnující kiks a sexuální fantazie.

2. Endorfiny : Sex uvolňuje endorfiny pro dobrý pocit , které vedou ke snížení stresu a pocitu štěstí , což přispívá k vaší celkové pohodě.

3. Duševní zdraví : Sex může soustředit vaše dýchání a pomoci vám uvolnit se, zlepšit vaše duševní zdraví .

4. Sebeúcta : Probuzení svého sexuálního já a pocit, že touží druhý, může zvýšit vaši sebeúctu a přimět vás, abyste se pohybovali světem sebevědoměji.

Jak budovat sexuální intimitu: 5 metod

Pokud máte problémy s intimitou nebo chcete vybudovat sexuální chemii s novým partnerem, vyzkoušejte tyto taktiky:

1. Zeptejte se svého partnera, co chce . Všechny vztahy vyžadují otevřenou komunikaci, zejména pokud jde o sex. Podívejte se, zda má váš partner nějaké preference a podpořte jeho touhy.

2. Odložte sex . U nových párů může oddalování sexu zvýšit touhu. Chvíli čekání na sex může udržet náboj ve vzduchu a zvýšit vaši sexuální touhu.

3. Vyzkoušejte nové pozice . Změňte své pravidelné sexuální praktiky; možná zjistíte, že se vám líbí něco nového. Můžete také zkusit mít sex v různou denní dobu, abyste zjistili, zda se vaše nálada změní.

4. Veďte si deník . Psaní o intimitě v deníku vám může pomoci identifikovat problémy a potřeby ve vztahu .

5. Navštivte sexuálního terapeuta . Páry a jednotlivci mohou také zahájit sexuální terapii . Profesionální sexuální terapeuti poskytují partnerům pokyny a techniky, jak prolomit bariéry, mluvit otevřeněji a zapojit se do zranitelnějších sexuálních aktivit.

Nefyzické způsoby, jak podporovat sexuální intimitu

Líbání a vaginální, anální a orální sex zahrnují fyzický dotek, ale existují také nefyzické způsoby pro romantické partnery, jak praktikovat předehru nebo podporovat sexuální intimitu. Sexting — posílání sexy textových zpráv — je jedním ze způsobů, jak vás a vašeho partnera stimulovat, a trvalý oční kontakt nebo slovní žertování a flirtování jsou další způsoby, jak projevit přitažlivost.

Někdy tyto činy vedou k fyzické intimitě, jako je objímání, líbání nebo mazlení . Nemusí však – odepření sexu může zvýšit sexuální touhu a vést k uspokojivějším sexuálním zážitkům.