Jednoduchá meditace: 6 jednoduchých meditačních technik



Jednoduchá meditační praxe může zlepšit duševní a fyzickou pohodu. Seznamte se s různými druhy meditace, výhodami meditace a jednoduchými technikami pro začátečníky.

Co je jednoduchá meditace?

Jednoduchá meditace je technika všímavosti, která nevyžaduje mnoho tréninku, odborných znalostí, vybavení nebo zkušeností. Existuje spousta jednoduchých meditačních technik a výběr té, která vám nejlépe vyhovuje, je věcí osobního vkusu. Můžete praktikovat jednoduché meditační techniky recitováním pozitivních manter nebo zaměřením se na přítomný okamžik a přitom se věnovat činnostem, jako je chůze nebo sprchování . Jednoduché a krátké techniky vám umožní vybudovat si každodenní meditační návyk .

6 jednoduchých meditačních technik

Pro mnoho lidí hledání správné meditace zahrnuje pokusy a omyly. Často půjde o techniku, která je vhodná pro vaši rutinu péče o sebe . Zvažte následující jednoduché techniky:

1. Meditace skenování těla : Tento typ meditace zahrnuje zaměření vašeho vědomí na různé části vašeho těla a umožňuje jim uvolnit se a plně uvolnit veškeré uložené napětí. Meditace skenování těla mohou zahrnovat celé tělo. Jednoduchá počáteční meditace se přesto může zaměřit na obzvláště napjatou oblast, jako je krk nebo spodní záda.

2. Řízená meditace : Meditace vedená instruktorem, řízená meditace může probíhat živě během meditačního kurzu nebo prostřednictvím předem nahraného zvuku, který můžete poslouchat online nebo sledovat prostřednictvím meditační aplikace v telefonu. Průvodce mluví uklidňujícím hlasem a vede posluchače meditací. Mohou instruovat meditujícího, aby zadržel dech na určitý počet sekund, nebo si ve své mysli vytvořil specifické vizualizace.

3. Meditace milující laskavosti : Meditace mettá nebo meditace milující laskavosti se soustředí na soucit a nasměruje meditujícího, aby pociťoval lásku a laskavost ke každému ve svém životě, dokonce i k těm, které považují za nepřátele. Tento typ meditace má za cíl kultivovat pocity lásky a laskavosti, které mohou vymazat negativní myšlenky a pocity, které způsobují stres.

4. Meditace všímavosti : Tato forma meditace se zaměřuje na setrvání v přítomném okamžiku a úplné vědomí svého těla a okolního prostředí. Meditace všímavosti může znamenat rychlou kontrolu vašeho současného veřejného okolí nebo hluboké, tiché pozorování vašeho pokoje doma. Vaším cílem je dosáhnout uvolněného stavu vědomí, aniž byste posuzovali své myšlenky, tělo nebo prostředí.

5. Transcendentální meditace : Transcendentální meditace, kterou vytvořil Maharishi Mahesh Yogi, využívá opakování tiché mantry, aby pomohla povznést se nad sebe sama. Tato meditační praxe vnáší do mysli postupně bubliny myšlenek, což způsobuje stav bez stresu a relaxace.

6. Meditace v chůzi : Chcete-li praktikovat meditaci v chůzi, přepínejte mezi chůzí a dlouhými obdobími meditace v sedě (známé v zen buddhistické tradici jako „zazen“). Cvičící dělá několik kroků po určitou dobu a s každým krokem se hyper-zaměřuje na pohyby těla a fyzické vjemy.

3 výhody jednoduché meditace

Jednoduchá meditační technika nevyžaduje téměř žádnou přípravu. S něčím tak jednoduchým, jako je krátká meditace všímavosti nebo úvodní sezení řízené meditace, můžete získat několik zdravotních výhod. Jednoduchá meditace může:

1. Posílení duševního zdraví : Meditace může pomoci zabránit tomu, aby se mysl zatoulala do negativního nebo traumatického území tím, že podporuje sebeuvědomění a existenci v přítomném okamžiku. Meditační techniky všímavosti vám mohou pomoci naučit se vypořádat se s duševními stresory, které prostupují každodenní život. Podle neurovědních studií může meditace potenciálně snížit stres, zmírnit příznaky deprese a úzkostných poruch a posílit váš imunitní systém.

2. Zlepšete kvalitu spánku : Meditace může zvýšit produkci spánkového hormonu melatoninu , který může zmírnit příznaky nespavosti a zlepšit kvalitu spánku. Špatná kvalita spánku může vést k problémům s vaším celkovým zdravím a meditace je jen jedním z mnoha způsobů, jak zlepšit spánkovou hygienu .

3. Podpora fyzické kondice : Pravidelná meditace může snížit vaši srdeční frekvenci a snížit krevní tlak. Podle Harvard Medical School mohou meditační praktiky podpořit chování zdravé pro srdce, snížit riziko srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku nebo jiných srdečních problémů.

5 tipů pro jednoduchou meditaci

Když začínáte s jednoduchou meditací, postupujte pomalu. Zkušenosti přinesou větší výhody, ale mezitím zvažte tyto meditační tipy pro jednoduchou praxi:

  1. 1. Vyhněte se očekáváním . Vstupte do své meditace bez očekávání a neodsuzujte se, pokud nemůžete mít relaxační meditační sezení v prvních několika pokusech. Může to trvat několik pokusů, než se začnete s meditací cítit pohodlně. Cvičení vyžaduje trpělivost, důslednost a praxi.
  2. 2. Začněte krátkými sezeními . Začněte meditací po dobu tří minut a zaměřte se na kvalitu před kvantitou. Mnoho lidí zjistí, že když začnou s krátkými, rychlými meditacemi, mají větší úspěch při prodlužování sezení.
  3. 3. Najděte si klidné místo . Cvičte meditaci v prostředí bez rozptylování. Najděte si klidné místo s příjemnou teplotou a slušným množstvím světla.
  4. 4. Dostaňte se do pohodlné polohy . Když si pro meditaci vyberete polohu vsedě, zvažte úroveň svého pohodlí. Můžete sedět se zkříženýma nohama na podlaze nebo pohodlně na pohovce či židli s nohama na zemi a rovnou (ale ne ztuhlou) páteří.
  5. 5. Zkuste si počítat nádechy . Jedním ze způsobů, jak se soustředit na svůj dech, je počítat nádechy. Zhluboka se nadechněte a potichu počítejte nebo si představte číslo, jinak mějte mysl prázdnou. Podívejte se, jestli se dokážete dostat na pět a poté na deset, než do vašeho headspace vstoupí jiné myšlenky. Můžete také cvičit box dýchání , čtyřdílné dechové cvičení.