Sezónní stravování: Jak se stravovat sezónně



Potraviny, které jsou v sezóně, mají často vyšší nutriční hodnotu a chutnají lépe než jídla mimo sezónu. Sezónní stravování navíc může pomoci podpořit vaši místní ekonomiku. Čtěte dále a dozvíte se více o konzumaci sezónního ovoce a zeleniny.

Co je sezónní stravování?

Sezónní stravování zahrnuje konzumaci produktů ve vrcholné zralosti. Každá plodina má jiné požadavky na teplotu, světlo a vlhkost. Po většinu zemědělské historie farmáři pěstovali rostliny podle sezónních rytmů.
Průmyslové zemědělství umožnilo jíst většinu ovoce a zeleniny po celý rok tím, že je pěstovalo ve sklenících nebo sklízelo ovoce před dozráním, skladovalo je po dlouhou dobu a pak uměle dozrávalo v kteroukoli roční dobu. Toto pohodlí však něco stojí. Produkty pěstované mimo sezónu jsou často méně výživné a méně chutné.

Zdravotní přínosy sezónního stravování

Čím déle produkt leží ve skladu, tím nižší má nutriční hodnotu. Chemické změny, ke kterým dochází po sklizni, jsou zodpovědné za ztrátu živin. Jedna studie ukázala, že listová zelenina může po přepravě a třech dnech sezení na polici s potravinami ztratit více než polovinu svého obsahu vitamínu C. Konzumace místních potravin v sezóně zajišťuje, že dostanete to nejzdravější možné jídlo.

Environmentální výhody sezónního stravování

Konzumace potravin v sezóně může pomoci snížit vaši uhlíkovou stopu . Obecně řečeno, produkce mimo sezónu cestuje na velké vzdálenosti, než dorazí do své konečné destinace, což přispívá k emisím skleníkových plynů. Na druhou stranu sezónní potraviny obvykle rostou v místních komunitách, a proto mají méně závažný dopad na životní prostředí.

Potraviny roztříděné podle sezóny

Zde jsou některé z nejoblíbenějších severoamerických produktů a nejlepší období roku, kdy si je užít:

1. Léto : Rajčata a kukuřice jsou hvězdami letních plodin. Mezi další stálice letního trhu se zeleninou patří avokádo, borůvky, bazalka, okurka, zelené fazolky, lilek, mango, fazole, cuketa, paprika a česnek.

2. Podzim : Křupavý podzim přináší spoustu zeleniny ideální k pečení, jako je růžičková kapusta, máslová dýně, brokolice, tuřín, řepa a sladké brambory. Podzimní ovoce – jako jablka, hrušky, hroznové víno, tomel a granátová jablka – nabízí vítanou změnu oproti spoustě letních melounů a lesních plodů.

3. Zima : Hledejte kořenovou zeleninu všech barev, jako je mrkev, řepa a ředkvičky. Listová zelenina, jako jsou čekanky, mangold, kapusta a límcová zelenina, jsou v tomto ročním období hotové, stejně jako zelí, květák, brokolice, červená řepa a zimní dýně.

4. Jaro : Hledejte zelený česnek, kopřivy, mladý pórek a zelenou cibulku, malé tuříny, baby artyčoky, chřest, fava fazole , fazolky, špenát, bok choy, nové brambory, loupaný a sněžný hrášek a smrže. K dispozici je jarní jehněčí a místní divoký losos a začínají přicházet jemné bylinky jako estragon, kerblík , máta, petržel a pažitka.