Jak zvýšit serotonin: 5 způsobů, jak přirozeně zvýšit serotoninSerotonin podporuje duševní zdraví a pozitivní energii. Vysoké hladiny serotoninu mohou snížit váš krevní tlak, zlepšit spánek a zachovat všechny funkce vašeho těla. Naučte se, jak zvýšit serotonin pro zlepšení celkového zdraví.

Co je Serotonin?

V neurovědách je serotonin přirozeně se vyskytující neurotransmiter, který přenáší signály po celém těle mezi nervovými buňkami. Serotonin, vědecky známý jako 5-hydroxytryptamin (5-HT), hraje důležitou roli v centrálním nervovém systému .

Hladiny serotoninu udržují různé tělesné funkce, od srážení krve po poznávání a od paměti po zdraví kostí. Nízké hladiny serotoninu mohou způsobit poruchy nálady a další zdravotní stavy. Existuje mnoho přirozených způsobů, jak zvýšit hladinu serotoninu, včetně pravidelného cvičení, světelné terapie a správného stravování.

Dopamin vs. Serotonin

Dopamin a serotonin jsou přirozeně se vyskytující neurotransmitery. Spolu s endorfiny jsou dopamin a serotonin přirozeně se vyskytující chemikálie známé jako hormony štěstí . Uvolňování dopaminu a serotoninu může ovlivnit náladu člověka a celkové štěstí.

Dopamin působí euforii a potěšení tím, že působí na mozková centra odměny. Obvykle se dopamin uvolňuje poté, co dosáhnete cíle, spouští systém odměn v mozku a zvyšuje vaši náladu. Dopamin podporuje motivaci a produktivitu. Na druhou stranu sluneční záření a aerobní cvičení produkují serotonin, který podporuje štěstí a klid.

Co dělá serotonin?

Serotonin je pro lidské tělo nezbytný. Zvažte roli serotoninu v následujících tělesných funkcích:

1. Serotonin napomáhá trávení . Střeva produkují většinu tělesného serotoninu, který je nezbytný pro gastrointestinální činnost a zdraví. Serotoninové receptory vyvolávají nevolnost, pomáhají regulovat gastrointestinální aktivitu a bojují proti syndromu dráždivého tračníku.

2. Serotonin zvyšuje vaši náladu . Správné množství serotoninu v těle hraje významnou roli při snižování pocitů úzkosti nebo deprese a může vás udržet pozitivně myslet i ve stresu.

3. Serotonin pomáhá spát . Mozek přeměňuje serotonin na melatonin , chemickou látku, která vám pomáhá soustředit se, relaxovat a užívat si hlubšího spánku. Serotonin vám umožní uklidnit se a odpočinout si.

4. Serotonin podporuje srážení krve . Krevní destičky uchovávají většinu tělesného serotoninu. Krevní destičky uvolňují serotonin, který pomáhá vašemu tělu produkovat krevní sraženiny, takže se můžete uzdravit z rány nebo řezu a adekvátně se zotavit ze zranění.

5. Serotonin podporuje zdraví kostí . Mozek produkuje serotonin ve svém serotonergním systému, aby zvýšil hustotu kostí a celkové zdraví.

Jak přirozeně zvýšit serotonin

Zvažte tyto přirozené způsoby, jak zvýšit hladinu serotoninu, abyste zlepšili svou celkovou pohodu:

1. Jezte zdravě . Listová zelenina, banány, fazole a tučné ryby jsou některé potraviny, které byste měli konzumovat jako součást zdravé a rozmanité stravy pro zvýšení hladiny serotoninu. Například aminokyselina tryptofan usnadňuje produkci serotoninu a můžete jej získat prostřednictvím kuřecího masa, vajec, sýra a dalších potravin.

2. Zapojte se do fyzické aktivity . Aerobní cvičení stimuluje pocity štěstí. Serotonin je zodpovědný za tento pozitivní otřes, takže aktivity, které dělají vašemu tělu radost, mohou také zlepšit vaši náladu.

3. Trávit čas na slunci . Slunce aktivuje produkci serotoninu. Trávení času venku nebo používání světelné terapie může pomoci zvýšit hladinu serotoninu a bojovat proti sezónní afektivní poruše.

4. Užívejte doplňky stravy . Několik běžných doplňků, včetně třezalky tečkované a 5-HTP, může zvýšit serotonin ve vašem těle. Před užíváním doplňků se vždy poraďte s lékařem.

5. Promluvte si s terapeutem . Stres a úzkost mohou potlačit produkci serotoninu a vést k tělesným dysfunkcím. Terapeuti vám mohou pomoci najít způsoby, jak zmírnit pocity stresu.