Sebeúcta: 5 způsobů, jak si vážit sami sebeSebeúcta z člověka nedělá egoistu; místo toho pomáhá lidem stanovit zdravé hranice, držet negativní myšlenky pryč a praktikovat péči o sebe.

Definice sebeúcty

Sebeúcta popisuje schopnost člověka potvrzovat a potvrzovat sám sebe, i když zažívá nepřízeň osudu nebo pochybuje o sobě . Sebeúcta zahrnuje sebehodnotu a sebelásku a mít sebeúctu znamená stanovit hranice, udržovat základní přesvědčení a odměňovat se afirmacemi . Sebeúcta je vnitřní i vnější: Ovlivňuje váš vztah k sobě a ostatním a může pomoci vytvářet zdravé vztahy . Tu a tam každý snese syndrom podvodníka , stane se miláčkem lidí nebo se zapojí do negativního sebemluvení . Sebeúcta přivádí lidi zpět k jejich nejautentičtějšímu já, zlepšuje pohodu a předchází špatným návykům.

Proč je sebeúcta důležitá?

Sebeúcta je nezbytná, protože koreluje s celkovou pohodou člověka. Zvažte následující výhody praktikování sebeúcty:

  • Sebeúcta buduje důvěru . Lidé se silnou sebeúctou jsou obecně důvěryhodní. Když lidé praktikují sebeúctu, mohou si získat respekt ostatních. Respekt je základem budování důvěry a efektivní komunikace s ostatními.
  • Sebeúcta pomáhá lidem najít vnitřní klid . Můžete se setkat s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí, srážejí vás a kladou vám do cesty překážky. Sebeúcta vám může dodat sebevědomí a fungovat jako motor, který pohání další hybnost.
  • Sebeúcta je potvrzením . Mít sebeúctu může fungovat jako potvrzující vodítko v ošemetných situacích. Člověk se solidní sebeúctou se může při rozhodování snáze držet svých osobních hodnot a přesvědčení.
  • Sebeúcta podporuje duševní zdraví . Rozvíjení vlastní hodnoty je formou péče o sebe. Nedostatek sebeúcty může způsobit nízké sebevědomí a nepříznivě ovlivnit duševní zdraví .

Jak si vážit sám sebe: 5 způsobů, jak si vybudovat sebeúctu

Chcete-li zvýšit svou sebeúctu, vyzkoušejte tyto wellness tipy:

1. Buďte s lidmi, kteří vynášejí vaše světlo . Vaši přátelé a vybraná rodina vám budou rozumět a milovat vás nejvíce, takže bude snazší cítit se oceňováni a viděni. To povede k většímu štěstí .

2. Cvičte to, co vám přináší radost . Cvičení jógy , turistika nebo vaření domácího jídla může aktivovat vaše pravé já. Najděte si čas na příjemné aktivity, abyste se cítili jako své nejlepší já.

3. Upřednostněte péči o sebe . Vyhraďte si každý den čas pro sebe a dopřejte si tak často, jak potřebujete, abyste zlepšili svou pohodu. Ať už jde o lázeňský den nebo dlouhý hovor s milovanou osobou, plán péče o sebe vám umožní dobít energii a být svým nejlepším já vpřed.

4. Odstraňte negativitu ze svého života . Možná budete muset ukončit nebo změnit vztahy s lidmi, kteří nemají pozitivní výhled , a měli byste také říci ne činnostem nebo práci, které nejsou v souladu s vašimi hodnotami.

5. Napište si afirmace . Oslavte to, co se vám na sobě líbí. Své afirmace si můžete zapsat do deníku nebo je napsat na zábavný papír jako koláž, která vám dá něco pozitivního v náročných časech.