10 typů terapie: Vše o různých typech terapie



Odborníci na duševní zdraví vedou terapeutické sezení s pacienty na základě jejich potřeb. Terapie přichází v mnoha různých formách a může lidem pomoci řešit problémy od zneužívání návykových látek a duševních chorob až po poruchy příjmu potravy a poruchy nálady.

Proč je důležité najít správný druh terapie?

Je nezbytné najít správnou terapii, protože chcete terapeuta, který může sloužit vašim potřebám (a pracuje s vaším plánem zdravotní péče) a dá vám nástroje, které potřebujete k růstu. Různí terapeuti se specializují na různé praktiky, takže předběžný výzkum je nezbytnou součástí terapie. Když se setkáte s novým terapeutem, je důležité zjistit, zda vám může pomoci řešit to, co chcete řešit v budoucích sezeních.

Pokud se vyrovnáváte například s obsedantně-kompulzivními poruchami, je nejlepší prozkoumat terapeuty, kteří se specializují nebo mají alespoň zkušenosti s léčbou tohoto problému. Pokud hledáte lepší všímavost a emoční regulaci, může být pro pokračující diskuse o vašem životním stylu a zvycích vhodný obecnější terapeut.

Osobní vs. online terapie

Při výběru mezi osobní a online terapií je jen na vás, jakému druhu sezení dáváte přednost. Pozitivním aspektem online terapie je, že vás může vystavit terapeutům, kteří mohou být mimo vaši geografickou oblast nebo síť zdravotní péče. To může otevřít druh péče, kterou dostáváte, a jak často ji dostáváte.

Někteří lidé preferují osobní zapojení, pokud jde o jejich wellness, zejména pokud jde o skupinovou terapii nebo specializovanou individuální terapii. Vzhledem k tomu, jak je terapie zaměřená na klienta, byste měli hledat to, co je pro vaši pohodu nejlepší, a poté určit, které zdravotní služby jsou vám k dispozici prostřednictvím vašeho pojistného plánu. Pak můžete učinit informované rozhodnutí.

10 typů terapie

Existuje mnoho různých typů terapie. Příklady:

1. Arteterapie : Tato běžná terapie poskytuje pacientům zdravý způsob, jak vyjádřit své pocity. Nasměrováním emocí do výtvarných uměleckých děl se pacienti mohou uklidnit prostřednictvím kreativního procesu a terapeuti mohou nahlédnout hlouběji do psychiky svých pacientů.

2. Kognitivně behaviorální terapie : Terapeut, který praktikuje kognitivně behaviorální terapii (CBT), pomáhá pacientům identifikovat chybné nebo zkreslené způsoby myšlení u kořenů psychologických problémů. Terapeut vede pacienta identifikací specifických myšlenkových vzorců a kognitivních zkreslení a učí je strategiím zvládání, aby je mohl překonat. CBT může být mimo jiné užitečná pro pacienty s poruchami příjmu potravy.

3. Dialektická behaviorální terapie : DBT je intenzivnější forma kognitivní terapie zaměřená na dovednosti řešit problémy. Tento typ terapie je určen pro klienty s extrémnějšími obtížemi, jako je hraniční porucha osobnosti nebo negativní myšlenky směřující k sebepoškozování.

4. Emočně zaměřená terapie : EFT je humanistický přístup k psychoterapii, který zkoumá, jak emoce hrají ve vztazích a myšlenkových procesech. Tato terapie může pomoci se sebevědomím , úzkostnými poruchami a narušenými rodinnými nebo přátelskými vztahy.

5. Desenzibilizační a regenerační terapie pohybem očí : Americká psycholožka Francine Shapiro vyvinula EMDR, která využívá specifické pohyby očí, aby pomohla snížit negativní myšlenky. Takové pohyby pomáhají pacientům proniknout do nevyřešených konfliktů nebo obtížných vzpomínek a dávají terapeutovi nástroje, aby si vytvořil cestu k uzdravení a zlepšení. EMDR je pro pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou nebo panickými atakami.

6. Rodinná terapie : Tato forma terapie se zaměřuje na rodiny v nouzi. Tato terapie může být užitečná pro smíšené rodiny nebo rodiny, které se vyrovnávají s následky rozvodu. Někdy děti navštěvují vlastní terapeutická sezení nebo odborníci mohou podpořit terapii hrou, aby pomohli dítěti otevřít se. Párová terapie je forma rodinné terapie, která pomáhá rodičům nebo partnerům s problémy s komunikací nebo sexuální touhou.

7. Gestalt terapie : Německý psychiatr Frederick S. Perls vyvinul tuto terapeutickou praxi, která buduje sebeuvědomění tím, že zkoumá stav pacienta přesně v tomto okamžiku. Gestalt terapie se může spoléhat na hraní rolí nebo reenactmenty, které pacientovi pomohou pochopit, jak předchozí události ovlivnily jeho současné návyky .

8. Humanistická terapie : Analýza je méně důležitá než zkušenost v humanistické terapii. Cvičení přijímání a hraní rolí může vést k osobnímu rozvoji a objevení vlastního já.

9. Narativní terapie : Narativní terapie, známá také jako narativní praxe, je posilující formou psychoterapie, která povzbuzuje lidi, aby mluvili s terapeuty o problémech a životních příbězích jako vyprávění Cílem používání technik narativní terapie je externalizovat a oddělit záležitosti od identity klienta.

10. Psychodynamická terapie : Také známá jako psychoanalýza, psychodynamická terapie se zaměřuje na klientovy nevědomé myšlenky a přesvědčení a na to, jak ovlivňují vědomé chování. Vyžaduje to úzký terapeutický vztah mezi pacientem a lékařem, aby se osvětlily pravdy o tom, jak pacient v každodenním životě interaguje s ostatními.