Jak přestat být sobecký: 7 tipů



I když společnost často podporuje sobecké chování na podporu individualistické snahy dosáhnout úspěchu, sobectví poškozuje sebestředného člověka a každého, s kým přijde do styku. Dozvíte se o sobectví a o tom, co můžete udělat, abyste jej v sobě poznali a vyhnuli se mu u ostatních.

Co to znamená být sobecký?

Sobectví znamená, že se staráte a přemýšlíte o sobě a svých zájmech bez ohledu na blaho nebo potřeby druhých. Ačkoli lidské bytosti přirozeně projevují určité sobecké chování, zejména v těžkých časech, příliš často nebo intenzivně se zaměřovat na sebe nebo být zaujatý sebou samým se může stát zlozvykem, který negativně ovlivňuje vaše vztahy s rodinnými příslušníky a blízkými.

Co způsobuje sobectví?

Podle odborníků na duševní zdraví pramení sobectví z genetických predispozic a chování naučeného během dětského vývoje od rodinných příslušníků. Problémy duševního zdraví, jako je narcistická porucha osobnosti, deprese a úzkost, mohou vést k sobectví. K sobectví může vést také vyrůstání v domově, kde pečovatelé nemodelovali dovednosti potřebné k rozvoji zdravých vztahů s ostatními.

„Když vstupujete do vztahu – jakéhokoli vztahu – přinášíte si s sebou celou historii vztahů. A celá ta historie se ukazuje. A ovlivní způsob, jakým komunikujeme , způsob, jakým se vztahujeme, způsob, jakým se vypořádáváme s konflikty, způsob, jakým rozvíjíme důvěru.“ — Esther Perel

Jsem sobecký? 6 znaků sobeckého člověka

Rozpoznat své sobecké způsoby vám může připadat jako tvrdá práce, protože to vyžaduje sebezkoumání a přiznání svého chování bez odsuzování. Zde je několik ukazatelů, které mohou trpět sobeckými sklony:

1. Potřeba pozornosti : Kvůli svému křehkému egu musí být sobečtí lidé středem pozornosti. Ve skupinových situacích se mohou chovat hlasitě, rušivě nebo dokonce agresivně, aby na sebe udrželi pozornost.

2. Pasivní agrese : Pasivně-agresivní chování znamená soukromě kritizovat ostatní nebo se pokoušet poškodit jejich sebevědomí, abyste si vybudovali své ego. Pasivní agrese často pramení z hlubokých nejistot , které se projevují jako potřeba kontroly.

3. Jednostranné vztahy : Sobečtí lidé zaberou kamarádovi čas, když se potřebují emocionálně vybít, ale jen zřídka projeví stejnou zdvořilost na oplátku. Můžete mít sobecké sklony, pokud si často stěžujete na své problémy, ale máte problém naslouchat druhým, když mluví o jejich stresorech.

4. Odmítněte radu : Pokud jste sobec, věříte, že víte všechno a váš názor je jediný, na čem záleží. Kvůli této kvalitě můžete mít potíže s přijímáním rad nebo pokynů od ostatních, zvláště když jsou v rozporu s vašimi představami.

5. Problémy s kompromisy : Sebestřední lidé musí mít vždy kontrolu, aby si zachovali sebevědomí, takže kompromisy s ostatními se stávají extrémně obtížné. Neschopnost dělat kompromisy ve vztahu přispívá ke konfliktům.

6. Neschopnost přiznat chybu : Sobečtí lidé bojují s uznáním, když se mýlí. I když fakta jasně říkají, že se mýlíte, najdete způsob, jak popřít realitu a obrátit ji zpět na druhou osobu.

4 Účinky sobectví

Sobectví může mít destruktivní a bolestivé účinky na váš každodenní život, včetně následujících:

1. Konflikt ve vztazích : Protože sobečtí lidé musí za každou cenu chránit své křehké ego, útočí na každou vnímanou hrozbu, která, protože věří, že se každá událost týká jich, se často vyskytuje. Pokud jste sebestřední, vaše vztahy se budou cítit plné častých sporů a napětí.

2. Inhibuje růst : Sobečtí lidé mají problém naslouchat druhým nebo se od nich učit, takže je náročné emocionálně nebo intelektuálně růst. Když si myslíte, že už všechno víte a máte stoprocentně pravdu, věříte, že se nemáte co učit.

3. Přehnaně citlivá : Když jste sobecká, cítíte se snadno uražena, i když s vámi daný problém nemá nic společného. Kvůli nízké sebeúctě se sobečtí lidé domnívají, že většina událostí kolem nich je o nich nebo je přímo ovlivňuje. Drobné nadávky nebo necitlivé uklouznutí od přítele můžete považovat za úmyslný útok, který incident vyvede z míry a poškodí vztah.

4. Sebenenávist : Sebestřední lidé často trpí křehkým egem a špatnými vztahy sami se sebou, což se v jejich hlavách projevuje jako vysoce kritický hlas, který je odsuzuje na každém kroku. Aby si zachovali své ego, jednají nadřazeným, sebestředným způsobem, což jim dává dočasný pocit hodnoty, ale odsouvá právě ty lidi, se kterými se chtějí spojit.

Jak přestat být sobecký

Pokud máte podezření, že byste mohli být sobci a chcete změnit své způsoby, vyzkoušejte jeden nebo všechny tyto užitečné nástroje a sami uvidíte, zda se vaše vztahy zlepší:

  • Buďte lepším posluchačem . Nesobečtí lidé mají dobře vyvinuté dovednosti naslouchání a zapojují se s ostatními soucitným a otevřeným způsobem. Aktivní naslouchání znamená věnovat pozornost tomu, kdo mluví, bez přerušování, navazovat oční kontakt, přikyvovat a klást doplňující otázky k odeslání zprávy, kterou slyšíte a které rozumíte.
  • Vyzvěte své předsudky . Pokud vás často uráží to, co říkají nebo dělají ostatní, věnujte čas tomu, abyste své předsudky prozkoumali , než zareagujete. Můžete se ptát sami sebe, zda má daná osoba špatný den nebo zda vaše vnímání jejího tónu není přesné. “ Sebeuvědomění zahrnuje myšlenku, že se můžete dívat na sebe a na to, jak jednáte a reagujete ve vztazích,“ říká Esther Perel. „Dávejte si pozor, abyste se nedostali do pasti omezujících vyprávění o sobě, o svých vztazích, o druhých, které vám neumožňují skutečné vztahové sebeuvědomění.“
  • Oddejte se nezištným činům . Nezištné činy znamenají, že děláte hezké věci pro někoho jiného, ​​aniž byste za to něco očekávali. Pomoc druhým prostřednictvím dobrovolnictví, péče nebo darování peněz na charitu pomůže vybudovat vaši sebeúctu a zlepšit váš pohled na sebe a ostatní.
  • Naučte se dělat kompromisy . Naučíte-li se začlenit názory ostatních a opustit to, co chcete jako jednotlivec pro dobro skupiny, naučíte se o hodnotě komunity. Kompromis může zahrnovat přijímání rad, vidění věcí z jiné perspektivy a naučení se kriticky myslet a zároveň odkládat své emoce stranou.
  • Nechte ostatní rozhodovat . Namísto toho, abyste se snažili kontrolovat každý aspekt svých vztahů, jako například to, co děláte pro zábavu nebo kam jdete na oběd, nechte rozhodovat ostatní. Důvěřovat druhým v rozhodování rozvíjí důvěru a lepší vztahy. Zjistěte více o budování důvěry s Esther Perel.
  • Procvičte si empatickou vizualizaci . Pokud nerozumíte chování jiného člověka, zkuste se vžít do jeho kůže tím, že si představíte, co by mohl cítit v konkrétní situaci, než zareagujete. Problémy jsou jen zřídka černobílé a představa, jak se ostatní cítí, vás učiní ve vašich vztazích soucitnějším a empatičtějším. „Když uvízneme v přílišném přemýšlení o sobě,“ říká Esther, „někdy to může stát v cestě naší schopnosti myslet a chápat ostatní.“
  • Ukažte zájem a oslavujte ostatní . Pokud jste zvyklí dělat ze sebe střed pozornosti, zkuste to pro změnu posvítit na někoho jiného. Rozdávání komplimentů, oslavování úspěchů nebo kladení otázek přátelům, rodině nebo spolupracovníkům o jejich životě pomáhá rozvíjet důvěru a vzájemný obdiv.

Jak jednat se sobeckými lidmi

Sobečtí lidé mohou vysát vaši energii a vaši trpělivost. Pokud jste nuceni jednat se sebestředným člověkem, vyzkoušejte jeden z těchto tipů:

1. Vyvarujte se chování, které je příjemné pro lidi . Lidé, kteří potěší lidi, jsou snadným cílem chování, které vyžaduje pozornost. Pokud máte rádi lidi , sobečtí lidé mohou využít vaší tendence klást druhé na první místo. Zvažte svou roli v dynamice, pokud zjistíte, že neustále přitahujete sebestředné lidi.

2. Omezte interakce . Pokud je sobcem spolupracovník nebo člen rodiny, kterému se nemůžete úplně vyhnout, omezte své interakce a stanovte si hranice . Můžete omezit telefonní rozhovory a vycházky na určitou dobu nebo vytvořit dohodu o „oddechovém čase“, abyste předešli výbuchům.

3. Získejte nové přátele . Najděte si přátele, kteří odrážejí hodnoty, které obdivujete, a zapojte se do činností, díky nimž se budete cítit bezpečně a živí. Dobrovolnictví, koníčky, sport a outdoorové aktivity jsou skvělými způsoby, jak dobít energii a setkávat se s podobně smýšlejícími lidmi.

4. Když bude moc zle, přestřihněte kravaty . Trávit příliš mnoho času se sobeckými lidmi může poškodit vaši sebeúctu a vysát energii. Pokud váš vztah se sobeckým člověkem vážně ovlivní kvalitu vašeho života, možná je načase vztah opustit.