Zdraví mikrobiomu: Spánek, zdraví střev a váš mikrobiomLidský mikrobiom je ekosystém mikrobů, které žijí na a uvnitř lidského těla, včetně bakterií, proteinů, virů a hub. Výzkum Human Microbiome Project zjistil, že komunita mikrobů v lidském střevě je složitější než celý lidský genom a obsahuje tolik mikrobů jako lidských buněk.

Jak mikrobiom ovlivňuje zdraví?

1. Zdraví mozku : Výzkumníci mikrobiomu tvrdí, že mastné kyseliny s krátkým řetězcem ve střevním mikrobiomu vytvářejí spojení mezi mozkem a střevem. Studie ukazují, že zdraví střev může ovlivnit vaši náladu, kognice, duševní zdraví a citlivost na bolest.

2. Zdraví střev : Bakterie, jako je laktobacillus a bifidobakterium, zajišťují kritické gastrointestinální funkce, jako je trávení vlákniny, zlepšení metabolismu a regulace pohybu střev. Mikroorganismy ve vašem střevě rozkládají vlákninu a produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem, mikrobiální metabolity, které ovlivňují téměř každý aspekt vašeho zdraví. Zdravá střevní mikroflóra snižuje šance na rozvoj Crohnovy choroby, zánětlivého onemocnění střev a ulcerózní kolitidy.

3. Zdraví imunitního systému : Některé střevní mikroby stimulují imunitní buňky a pomáhají vás chránit před patogeny a infekčními chorobami. Výzkum naznačuje, že rozdíly v mikrobiomu (stejně jako environmentální faktory a expozice antimikrobiálním produktům) mohou ovlivnit imunitní odpověď člověka a náchylnost k určitým chorobám, včetně srdečních chorob, cukrovky a rakoviny.

Jak zlepšit svůj mikrobiom

Zde je několik tipů, jak zlepšit svůj mikrobiom:

  • Přidejte do svého jídelníčku fermentované a probiotické potraviny . Kimchi, jogurt, kefír a kysané zelí jsou všechny potraviny bohaté na probiotika, které mohou podpořit expanzi zdravých střevních bakterií.
  • Jezte pestrou škálu celých potravin . Jíst dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny je zásadní pro vyváženou mikrobiální ekologii. Celé potraviny pomáhají podporovat trávicí enzymy ve střevech a dolních střevech.
  • Dostatek spánku . Podle neurovědců zdravý mikrobiom ovlivňuje kognitivní funkce. Dostatek spánku, alespoň šest až osm hodin v noci, může pomoci nastolit rovnováhu mikrobiomu a zlepšit funkci mozku. 
  • Vyhledejte probiotickou terapii . I když je to vzácné, někteří lidé mohou vyžadovat lékařský zásah, jako je transplantace mikroflóry, aby obnovili rovnováhu svého mikrobiomu. Taková léčba implantuje dobré mikroby (komenzální mikroby) do střeva a střev těch, kteří trpí dysbiózou, typicky kvůli rezistenci na antibiotika.
  • Vezměte si denní doplněk . Probiotické a prebiotické doplňky mohou podpořit zdravou aktivitu ve vašem střevním mikrobiomu. Než je začnete užívat, poraďte se se svým lékařem, protože by mohly interagovat s jinými léky nebo komplikovat základní zdravotní stavy.