Co jsou probiotika? Zdravotní přínosy probiotikProbiotika jsou dobré bakterie schopné přispívat k vašemu celkovému zdraví na celé řadě různých metrik. Jelikož vyrovnávají vaše střeva a bojují proti špatným bakteriím, zlepšují vaše trávicí zdraví, stabilizují váš nervový systém a zvyšují vaši imunitu vůči určitým typům onemocnění. Zjistěte více o účincích probiotických bakterií na vaše tělo.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou prospěšné bakterie zodpovědné částečně za zmírnění a modulaci trávicího systému. Ve vašem těle se množí v bilionech, protože pomáhají regulovat vaše holistické a integrační zdraví. Více můžete do svého systému zavést konzumací fermentovaných potravin, pitím kefíru nebo kombuchy nebo užíváním doplňku stravy.

Jak fungují probiotika?

Systematický přehled údajů naznačuje, že probiotika pomáhají regulovat a vyrovnávat hladiny dobrých a špatných bakterií ve vašem trávicím systému, ale přesná metodika, jak k tomu dochází, zůstává neprůhledná.

Přesto mnozí poskytovatelé zdravotní péče a gastroenterologové vidí slib v dalším studiu této střevní mikroflóry, protože korelují se zlepšením zdraví na různých úrovních. Vyhledejte lékařskou radu od důvěryhodného lékaře o tom, jak můžete do svého systému zavést probiotický doplněk.

Vliv probiotik

Zdá se, že probiotika mají pozitivní vliv na vše od nadýmání po infekce močových cest a ulcerózní kolitidu. Zatímco lékaři stále potřebují provádět více randomizovaných kontrolovaných studií, aby zjistili, proč mají tento dopad, zdá se zřejmé, že tyto zdravé bakterie mohou zlepšit zdraví lidí mnoha různými způsoby.

Kromě jejich pozitivního vlivu na zdraví střev se zdá, že probiotika také pomáhají posilovat imunitní systém, zklidňují kožní onemocnění, jako je ekzém, a zlepšují duševní zdraví díky jejich pozitivnímu vlivu na spojení střeva a mozku.

4 typy probiotik

Různé kmeny probiotik mají různé účinky na trávicí systém. Toto je jen několik typů bakterií, o kterých stojí za to vědět:

1. Bifidobacterium lactis : Tento probiotický kmen se může ukázat jako zvláště užitečný pro ty, kteří nejsou schopni konzumovat laktózu. Sloučeniny v těchto bakteriích uklidňují žaludky lidí, kteří mají potíže s trávením mléčných výrobků.

2. Lactobacillus acidophilus : Tato podskupina bakterií z řádu Lactobacillus může pomoci v boji proti kvasinkovým infekcím a dalším střevním problémům. Působí proti účinku špatných bakterií a zároveň zmírňují další zdravotní problémy.

3. Lactobacillus rhamnosus : Podle jedné studie se zdá, že tento probiotický doplněk zlepšuje schopnosti lidí zhubnout. Zároveň zhubli, střevní bakterie v jejich trávicím traktu začaly nabírat vyváženější složení.

4. Saccharomyces boulardii : Lidé používají tento kmen probiotik k potlačení účinků cestovatelského průjmu a zácpy. Bojem proti škodlivým bakteriím ve střevech tyto mikroby vracejí pocit stability do střevního mikrobiomu.

Zdravotní přínosy probiotik

I když je o probiotikách stále co učit, existuje spousta dostupných důkazů, které naznačují, že mají pozitivní vliv na lidské zdraví. Zjistěte více o zdravotních účincích a potenciálních výhodách zavedení této střevní mikroflóry do vaší stravy:

  • Lepší zdraví střev : Zlepšené zdraví trávicího traktu je možná hlavním prodejním argumentem, pokud jde o probiotika. Vzhledem k úzkému propojení mezi střevem a mozkem může mít užívání probiotik ke stabilizaci žaludku a střev i vedlejší účinek zlepšení duševního zdraví.
  • Podpora imunitního systému : Zdravý střevní mikrobiom koreluje se silnějším imunitním systémem. Například budete mít snazší boj s infekcí dýchacích cest, pokud budete pravidelně užívat probiotika. Kromě toho budete mít také nižší riziko vzniku chronických onemocnění, jako je IBS (syndrom dráždivého tračníku) nebo IBD (zánětlivé onemocnění střev).
  • Zvýšené zdraví srdce : Některé studie ukazují, že zavedení těchto živých mikroorganismů do vaší stravy může mít pozitivní vliv na zdravotní stav srdce. Korelují se zlepšenou regulací krevního tlaku a nižšími hladinami špatného cholesterolu.
  • Potenciální prevence onemocnění : Užívání probiotických doplňků nebo konzumace potravin bohatých na probiotika může pomoci předejít rozvoji zdravotních problémů, zejména pokud jde o trávicí systém. Zdá se, že tyto bakterie mají schopnost bojovat s problémy od zácpy po Crohnovu chorobu.

Jak používat probiotika

Existuje mnoho různých zdrojů probiotik, které můžete využít. Zde je několik způsobů, jak můžete tyto mikroby dobře využít:

  • Zvažte spárování probiotik s prebiotiky . Zatímco probiotika jsou živé bakterie, prebiotika jsou doplňky schopné pomoci vašemu tělu položit základy k produkci vlastních probiotik. Některé společnosti prodávají synbiotika, což jsou doplňky, které obsahují jak probiotika, tak prebiotika.
  • Jezte potraviny bohaté na probiotika . Fermentované potraviny jsou vynikajícím zdrojem probiotických potravin. Zkuste jíst kysané zelí , kimchi , miso , tempeh nebo mléčné výrobky, jako je jogurt , abyste do svého systému přidali více probiotik. Nápoje jako kefír obsahují také probiotika.
  • Užívejte probiotické doplňky . Většina obchodů se zdravím nabízí několik typů probiotických doplňků. Mějte na paměti, že Food and Drug Administration (FDA) neprovádí klinické zkoušky ani na produktech, jako jsou tyto, ani neověřuje jejich účinnost a bezpečnost. Poraďte se s lékařem a zjistěte, zda by bylo dobré, abyste vyzkoušeli jakýkoli konkrétní typ výživového doplňku zakoupeného v obchodě.